уторак, 12. децембар 2017.

GIGANT U ZNAKU STRELCA, GENIJALNI UMETNIK, ČOVEK NEVEROVATNE SNAGE, LUDVIG VAN BETOVEN





GIGANT U ZNAKU STRELCA, GENIJALNI UMETNIK, ČOVEK NEVEROVATNE SNAGE...LUDVIG VAN BETOVEN

Jednom prilikom, u Beču, Mocart je slušajući Betovena kako svira, rekao: “JEDNOG ĆE DANA TAJ MLADIĆ PODIĆI VELIKU GALAMU U SVETU…”

Kompozitor i klavirista, LUDVIG VAN BETOVEN, rodjen je u Bonu 16.12.1770., (ima nekoliko različitih podataka o tačnom vremenu rođenja, datum je u redu) u znaku STRELCA, podznakom u BIKU, i MESECOM U STRELCU.

BETOVEN, veliki kompozitor, po nekima najveći od svih, bio je skladno gradjen, na njegovom licu, okruženom gotovo uvek razbarušenom kosom, videle su se sanjarske oči, dubokog i nemirnog pogleda…Uran u I polju, u trigonu sa Neptunom iz VI, i Jupiterom i Plutonom u Zenitu. Veliki zemljani stvaralački trigon na nebú (Uran u Biku, Neptun u Devici i Jupiter i Pluton u Jarcu). Ove planete dale su mu genijalnost, neverovatnu snagu, magnetičnost, nesvakidašnji život, izgled i talenat. Njegov izraz lica bi se, pričaju, preobrazio u časovima nadahnuća, ili kada bi se u njegovom prisustvu govorilo o muzici (naravno čaroban uticaj Neptuna koji daje inspiraciju i čežnju za melodijom).

Njegova mašta izazvana i razbuktana uticajem navedenog trigona, genijalnog Urana, mističnog, suptilnog Neptuna i svemogućeg fatalnog Plutona, beše vrlo snažna i zapanjujuća, te je on mogao da obuhvati sve mogućnosti muzičkog nadahnuća. Bilo je to muzika čas zanosna i strastvena, snažna, čas neverovatno nežna i prefinjena…Naravno, u to je bila upletena zanosna Venera (kao i Jupiter), vladar njegovog podznaka Bika u X kući, koja predstavlja polje karijere, životnog statusa, slave i popularnosti. Živeo je i stvarao potpomognut od Kosmosa, zemljanim velikim trigonom, koji je inače zadužen za stvaralašto i materijalizaciju,kao i podznak Bika, koji genijalne Uranove ideje i Neptunovu čarobnu maštu i inspiraciju zna da sprovede u delo, da ne ostanu samo puka mašta.

Betoven je rodjen u muzički obrazovanoj porodici. Otac Ludvig van Betovena pevao je u crkvi, i od pete godine počeo je da ga uvodi u carstvo muzike (Sunce u opoziciji sa Marsom u kvadratu sa Neptunom – inicijacija od strane oca). U osmoj godini nastupa kao klavirista, a u jedanaestoj svira u pozorišnom orkestru. BIO JE ČUDO OD DETETA…Godine 1787. godine nastanjuje se u Beču…

Tek što je napunio 25 godina, počele su smetnje sa sluhom, koje su ga dovele do potpune gluvoće…To je bila tragedija za jednog takvog genija, Uran u I kući (glava) u Biku (zadužen je za slušne organe) je u kvadratu sa Saturnom, koji upravlja organima čula sluha. Mars u kvadratu sa Neptunom u VI, kući bolesti…Okrutna bolest, koja je stalno napredovala, povećavala je njegovu ćutljivost i povučenost, jedva je govorio i neprestano se povlačio u sebe, ali njegova unutrašnja snaga je rasla i sa tim natprirodno, božansko nadahnuće se razvijalo.

Povlači se potpuno iz javnosti i potpuno se posvećuje komponovanju. To je bio dug Saturnu, gospodaru sudbine…Napisao je 9 simfonija, koncerte za klavir, violinu, 32 klavirske sonate, kamerna dela, pesme “Misa solemnis” i operu “Fidelio”. ČOVEK NEVEROVATNE SNAGE ZA ŽIVOTOM I STVARANJEM.

BETOVEN JE SAMO JEDAN

Retko je koji muzički velikan sa takvom lakoćom spoznao slabost društva u kojem je živeo. Društva u kojem je vladala aristokratija, ali se već uzdizala i građanska klasa. On je bio poznat po svom beskompromisnom i kritičkom stavu (Pluton na MC-u u Jarcu, kao i Sunce, Merkur i Mesec u istinoljubivom, pravdoljubivom Strelcu), i po svom preziru prema malograđanštini (VI kuća u Devici). Kada mu je brat, koji se naglo obogatio špekulacijama, poslao vizit-kartu na kojoj je písalo “Johan van Betoven – posednik imanja”, Betoven je mu je za uzvrat poslao vizit-kartu na kojoj je napisao: “Ludvig van Betoven – posednik mozga!”

Bio je u svemu originalan i sasvim svoj, naravno uticaj Urana u I polju, u trigonu sa Jupiterom. U leto 1812, šetao se sa svojim prijateljem, velikim pesnikom Geteom, kada je iznenada naišla carska svita…Dok je Gete učtivo skinuo šešir i stao u stranu, Betoven je zakopčao kaput, još jače navukao na čelo šešir, i ne obazirući se ni na koga, prošao kroz svitu. Carica se iznenađena odmakla, car sa smeškom klimnuo glavom, a prestolonaslednik i ostali dvorani skloniše se u stranu i pozdraviše Betovena…Kad je svita prošla pridružio se Geteu i natmureno mu rekao: “Ja sam Vas čekao, jer Vas veoma cenim, ali verujte mi, Vi ovim ljudima ukazujete više poštovanja no što zaslužuju. Oni treba da shvate razliku između sebe i mene. Plemića ima na hiljade na svetu, ALI BETOVEN JE SAMO JEDAN...

NJEGOV LJUBAVNI ŽIVOT

Imao je u svom burnom životu mnoge ljubavne avanture ali pravu sreću i iskrenu ljubav, kažu, nije doživeo…Venera u vrhu neba, uz Jupitera i Plutona, dónela mu je slavu i popularnost, omiljenost kod suprotnog pola, mnogo ljubavnih veza. Njegov ljubavni opus počinje u četrnaestoj godini, kada se zaljubio u devojčurak Eleonoru…Sledila ga je primadona Magdalena…Velika ljubav kojoj je Betoven posvetio svoju “Mesečevu sonatu” bila je njegova učenica Djulijeta…Fani del Rio je mnogo godina posle njegove smrti spominjala njegovu veliku ljubav prema njoj…Na spisku je i lepa i inteligentna Tereza, zatim Arnelia, strastvena tamnokosa pevačica, koja je do kraja života čuvala pramen njegove kose koji joj je on dao na rastanku…i tako dalje…Ali se nikada nije oženio i, u stvari, uvek je živeo u bolnoj usamljenosti koju je izazavala njegova bolest…gluvoća.

U poslednjim godinama života, s drugima je komunicirao jedino pismenim putem i zato je uvek pri ruci imao nekakvu beležnicu…Ostao je i bez sredstava za život i razboleo se.
... Dana 26.03.1827. godine besnela je snežna oluja. Usred oluje odjednom je sevnulo i zagrmelo…Betoven se trgnuo, podigao stisnutu pesnicu... i umro (Uran u I kući daje nepopravljivog buntovnika, Pluton u Zenitu dao mu je neustrašivost pred smrću).

Nesrećan i usamljen čovek, kome je uskraćena radost, stvara je SAM I DAJE JE SVETU…To je jedna od najsjajnijih pobeda koju ostvaruje ljudski duh…Ovaj nadljudski napor ostvario je Ludvig van Betoven, poklanjajući nam svoja besmrtna, neprolazna dela…

Govorio je: “NEVOLJU JE U STANJU DA PODNESE SAMO ONAJ KOJI DOBRO, I PLEMENITO MISLI I POSTUPA.”

Olga Milošević



Нема коментара: